Daugiabučių namų ir savivaldybių viešųjų pastatų modernizavimo skatinimas
Projektai yra finansuojami iš Europos regioninės plėtros fondo lėšų.
Numatomas projekto veiklų įgyvendinimo laikotarpis: 2018-12-11 iki 2023-12-31.
Projekto tikslas. Skatinti daugiabučių namų ir savivaldybių viešųjų pastatų modernizavimą, siekiant sumažinti energijos suvartojimą daugiabučiuose namuose, viešuosiuose pastatuose ir viešojoje infrastruktūroje. Tai tęstinis projektas – sėkmingai įgyvendinti projektai:
- Projektas Nr. VP3-1.1-AM-02-V-01-001 „Daugiabučių namų modernizavimo skatinimas, I etapas“.
- Projektas Nr. VP3-1.1-AM-02-V-01-002 „Daugiabučių namų modernizavimo skatinimas, II etapas“
- Projektas 04.3.1-APVA-V-003-01-0001 „Daugiabučių namų ir savivaldybių viešųjų pastatų modernizavimo skatinimas“
Projekto esmė:
Apie 66 % Lietuvos gyventojų gyvena daugiabučiuose, kurių apie 93 proc. pastatyti pagal galiojusius iki 1993 metų statybos techninius normatyvus. Šilumos projektinės vidutinės sąnaudos, išreikštos kilovatvalandėmis patalpų naudingojo ploto vienam kvadratiniam metrui, šiuose namuose – 160–180 kWh/m² per metus, o naujos statybos namuose, statytuose po 1993 m., – 80–90 kWh/m² per metus. Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos (toliau Programa) tikslas – iki 2020 m. pabaigos ne mažiau kaip 20 % sumažinti šiluminės energijos sąnaudas daugiabučiuose, pastatytuose pagal statybos techninius normatyvus, galiojusius iki 1993 m.
Nekilnojamo turto registre įregistruota 7.600 viešųjų pastatų, nuosavybės teise priklausančių savivaldybėms, kurių didžioji dalis pastatyti 1900–1990 m. Šie pastatai neatitinka dabar galiojančių pastatų energinio efektyvumo reikalavimų. Viešųjų pastatų energinio efektyvumo didinimo programos tikslas – didinti viešųjų pastatų energinį efektyvumą, siekiant, kad atnaujintuose viešuosiuose pastatuose iki 2020 metų būtų pasiektas sutaupytas metinės pirminės energijos kiekis – 60 GWh.
Atlikus atnaujintų daugiabučių ir viešųjų pastatų stebėseną, nustatyta, kad įgyvendinus energijos taupymo priemones, tokias kaip išorės sienų šiltinimas, stogų šiltinimas, langų keitimas ir šildymo sistemų sutvarkymas, pastatuose vidutiniškai sutaupoma virš 40 proc. energijos, suvartotos prieš pastatų atnaujinimo priemonių įgyvendinimą.
Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa yra ilgalaikė, vienas iš jos uždavinių yra plėtoti nuolatinį visuomenės informavimą, švietimą ir mokymą pastatų energinio naudingumo didinimo, jų atnaujinimo (modernizavimo), energijos taupymo klausimais.
Projekto „Daugiabučių namų ir savivaldybių viešųjų pastatų modernizavimo skatinimas“ įgyvendinimo metu, 2017 m., atliktų kiekybinių visuomenės nuomonės tyrimų rezultatai parodė: 88 % respondentų apie Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) sužinojo iš televizijos, 40 %nurodė, apie Programą perskaitę spaudoje, 34 % internetiniuose naujienų portaluose, 33 % respondentų apie Programą išgirdo per radiją, 29 % tyrimų respondentų teigė, sužinoję apie Programą iš renovaciją vykdžiusių/vykdančių daugiabučių gyventojų, 18 % iš būsto administratoriaus/bendrijos pirmininko, 13 % socialiniuose tinkluose, 11 % iš savivaldybių atstovų. Vadovaujantis tyrimo apie media priemonių efektyvumą išvadomis, VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros Viešinimo strategijoje numatytos kompleksinės visuomenės sąmoningumą skatinančios informavimo priemonės (TV, radijas, spauda, internetas), švietimo (konferencijos, Programos pristatymas parodose, informaciniai leidiniai), mokymo (seminarai gyventojams, savivaldybėms, mokymai BNOV), konsultavimo priemonės, įgyvendinamų projektų priežiūra. Jas įgyvendinus padidės tikslinės grupės dalyvių skaičius – iki 2023 m. 60 % renovuotinų daugiabučių gyventojai pritars daugiabučių modernizavimui ir, esant tinkamoms aplinkybėms, ketins dalyvauti Programoje. Viešųjų pastatų energinio efektyvumo didinimo programos apimtyje bus skatinamas viešųjų pastatų energinio efektyvumo didinimas.
Projekto uždaviniai ir veiklos jiems pasiekti:
- Padidinti visuomenės informuotumą ir formuoti palankią visuomenės nuomonę apie Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa):
- Informacijos rengimas ir skelbimas nacionalinėje spaudoje.
- Informacijos rengimas ir skelbimas regioninėje spaudoje.
- Informacijos rengimas ir skelbimas nacionalinėje televizijoje.
- Informacijos rengimas ir skelbimas nacionaliniame radijuje.
- Informacijos rengimas ir skelbimas nacionalinio transliuotojo rusų kalba transliuojamoje radijo programoje ir vietinėje lenkų kalba transliuojamoje radijo programoje.
- Informacijos rengimas ir skelbimas interneto žiniasklaidoje.
- Informacijos rengimas ir skelbimas socialiniuose tinkluose (Facebook).
- Programos pristatymas susijusios srities parodoje.
- Teikti tikslinėms grupėms išsamią informaciją apie valstybės paramos teikimo sąlygas ir procedūras, geros praktikos pavyzdžius.
- Seminarų gyventojams, juos atstovaujančioms ir vienijančioms organizacijoms rengimas ir įgyvendinimas.
- Mokymų daugiabučių namų administratoriams, daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdytojams ir pan. rengimas ir įgyvendinimas.
- Konferencijų organizavimas.
- Reklaminių suvenyrų gamyba ir platinimas tikslinėms grupėms.
- Spausdintos dalomosios medžiagos gamyba ir platinimas.
- Duomenų informacinės sistemos, susijusios su daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) procesų valdymu, kūrimas, modernizavimas, vystymas ir palaikymas.
- Interaktyvaus žemėlapio kūrimas, modernizavimas, vystymas ir palaikymas.
- Užtikrinti techninę ir administracinę pagalbą įgyvendinamų modernizavimo projektų atsakingiems asmenims ir gyventojams bei paskatinti savivaldybes dalyvauti Viešųjų pastatų energinio efektyvumo didinimo programoje.
- Teikti konsultacijas (tiesiogiai ir telefonu) organizaciniai, techniniais, administraciniais ir projektų įgyvendinimo klausimais.
- Teikti konsultacijas ir organizuoti seminarus savivaldybių darbuotojams.
- Užtikrinti, kad projektai būtų įgyvendinami kokybiškai.
- Kokybės priežiūros specialistų planiniai ir neplaniniai vizitai objektuose.
- Atlikti visuomenės informavimo stebėseną.
- Kiekybiniai ir kokybiniai visuomenės nuomonės tyrimai.
- Visuomenės informavimo priemonių stebėsena (monitoringas).
Numatomas projekto veiklų įgyvendinimo laikotarpis: 2016-08-25 iki 2018-12-31.
Projekto tikslas. Skatinti daugiabučių namų ir savivaldybių viešųjų pastatų modernizavimą, siekiant pastatų energinio naudingumo didinimo bei energijos suvartojimo viešojoje infrastruktūroje ir daugiabučiuose namuose sumažinimo.
Tai tęstinis projektas – sėkmingai įgyvendinti projektai:
- Projektas Nr. VP3-1.1-AM-02-V-01-001 „Daugiabučių namų modernizavimo skatinimas, I etapas“.
- Projektas Nr. VP3-1.1-AM-02-V-01-002 „Daugiabučių namų modernizavimo skatinimas, II etapas“
Projekto esmė:
Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa yra ilgalaikė, vienas iš jos uždavinių yra plėtoti nuolatinį visuomenės informavimą, švietimą ir mokymą pastatų energinio naudingumo didinimo, jų atnaujinimo (modernizavimo), energijos taupymo klausimais, kad iki 2020 m. butų pasiekta ketinančiųjų dalyvauti įgyvendinant Programą arba savarankiškai diegti energijos taupymo priemones 60 proc. vertinimo kriterijaus reikšmės. 2015 m. gegužės mėn. atlikti tyrimai parodė, kad tik 29,4 % gyventojų, gyvenančių daugiabučiuose, pastatytuose pagal iki 1993 m. galiojusius statybos techninius normatyvus, (toliau – tikslinė grupė) ketina dalyvauti Daugiabučių namų atnaujinimo programoje. Vadovaujantis tyrimo apie media priemonių efektyvumą išvadomis, VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros Viešinimo strategijoje numatytos kompleksinės visuomenės sąmoningumą skatinančios informavimo priemonės (TV, radijas, spauda, internetas), švietimo (konferencijos, Programos pristatymas parodose, informaciniai leidiniai, katalogas), mokymo (seminarai gyventojams, savivaldybėms, mokymai BNOV), konsultavimo, skatinimo (investicijų planai ir projektai) priemonės, įgyvendinamų projektų priežiūra. Jas įgyvendinus padidės tikslinės grupės dalyvių skaičius – iki 2018 m. gruodžio 31 d. 51 % renovuotinų daugiabučių gyventojai pritars daugiabučių modernizavimui ir, esant tinkamoms aplinkybėms, ketins dalyvauti Programoje, bus didinamas viešųjų pastatų energinis efektyvumas.
Projekto uždaviniai ir veiklos jiems pasiekti:
1. Padidinti visuomenės informuotumą ir formuoti palankią visuomenės nuomonę apie Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa):
- Informacijos rengimas ir skelbimas ne reklamos priemonėmis nacionalinėje spaudoje.
- Informacijos rengimas ir skelbimas ne reklamos priemonėmis nacionalinėje spaudoje (ne tematikomis).
- Informacijos rengimas ir skelbimas ne reklamos priemonėmis regioninėje spaudoje.
- Informacijos rengimas ir skelbimas ne reklamos priemonėmis specializuotoje spaudoje.
- Informacijos rengimas ir skelbimas ne reklamos priemonėmis nacionalinėje televizijoje.
- Informacijos rengimas ir skelbimas ne reklamos priemonėmis nacionalinėje televizijoje (ne tematikomis).
- Informacijos rengimas ir skelbimas ne reklamos priemonėmis nacionaliniame radijuje.
- Informacijos rengimas ir skelbimas ne reklamos priemonėmis regioninio transliuotojo rusų kalba transliuojamoje radijo programoje ir vietinėje lenkų kalba transliuojamoje radijo programoje.
- Informacijos rengimas ir skelbimas ne reklamos priemonėmis interneto žiniasklaidoje.
- Programos pristatymas susijusios srities parodoje.
2. Teikti tikslinėms grupėms išsamią informaciją apie valstybės paramos teikimo sąlygas ir procedūras, geros praktikos pavyzdžius, informuoti apie savarankiško energijos taupymo priemonių diegimo galimybes ir poreikį, siekiant, kad ketinančiųjų tai daryti kiekis kasmet didėtų po 2 proc.
- Seminarų gyventojams, juos atstovaujančioms ir vienijančioms organizacijoms rengimas ir įgyvendinimas.
- Mokymų daugiabučių namų administratoriams, daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdytojams ir pan. rengimas ir įgyvendinimas.
- Konferencijų organizavimas.
- Reklaminių suvenyrų gamyba ir platinimas tikslinėms grupėms.
- Spausdintos dalomosios medžiagos (lankstinukai, informaciniai leidiniai) gamyba ir platinimas.
- Programos pristatymas susijusios srities parodoje.
3. Užtikrinti techninę ir administracinę pagalbą įgyvendinamų modernizavimo projektų atsakingiems asmenims ir gyventojams bei užtikrinti, kad projektai būtų įgyvendinami kokybiškai.
- Teikti konsultacijas (tiesiogiai ir telefonu) organizaciniai, techniniais, administraciniais ir projektų įgyvendinimo klausimais.
- Investicijų planų, įskaitant energinio naudingumo sertifikatų prieš namo modernizavimo priemonių įgyvendinimą, parengimas neefektyviai energiją naudojantiems daugiabučiams namams.
- Kokybės priežiūros specialistų planiniai ir neplaniniai vizitai objektuose.
- Pastatų modernizavimui skirtų tipinių detalių, priemonių ir techninių sprendinių katalogo parengimo paslaugos.
4. Atlikti visuomenės informavimo stebėseną.
- Kiekybiniai ir kokybiniai visuomenės nuomonės tyrimai.
- Visuomenės informavimo priemonių stebėsena (monitoringas).
5. Paskatinti savivaldybes dalyvauti Viešųjų pastatų energinio efektyvumo didinimo programoje (toliau – Programa).
- Seminarų savivaldybių administracijų darbuotojams, atsakingiems už komunalinį, šilumos ūkį ir pastatų priežiūros organizavimą rengimas ir įgyvendinimas.
- Investicijų projektų, įskaitant energinio naudingumo sertifikatų prieš namo modernizavimo priemonių įgyvendinimą, parengimas neefektyviai energiją naudojantiems viešiesiems pastatams.